Skip to content

954 Lynnwood AveBrick, NJ 08723

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2009

Property Information

Block516
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,783
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
35%
Improvement Value:$216,800
65%
Total Assessment$332,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,583+5.2%
2024$8,158+3.5%
2023$7,882+1.3%
2022$7,782+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5160, Page 832

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

SaleMulti
$33,500
DeedBook 5101, Page 23