Skip to content

956 Lynnwood Ave.Brick, NJ 08723

Built 1968

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 3, 2011

Property Information

Block516
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,168
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
53%
Improvement Value:$97,500
47%
Total Assessment$205,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,308+5.2%
2024$5,045+3.5%
2023$4,874+1.3%
2022$4,813+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 14891, Page 1692

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 4767, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1968