Skip to content

76 Metedeconk Rd.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$89,500
Last Sale Date
Oct 20, 1992

Property Information

Block619
Lot59
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description1SF-P 1027
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,027
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
55%
Improvement Value:$97,500
45%
Total Assessment$214,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,541+5.2%
2024$5,266+3.5%
2023$5,088+1.3%
2022$5,024+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$89,500
DeedBook 5017, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1950