Skip to content

153 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1930

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 18, 1994

Property Information

Block65
Lot67
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class16
DescriptionA-1SF-1SF 1296
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,808
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,800
65%
Improvement Value:$120,300
35%
Total Assessment$341,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,811+5.2%
2024$8,374+3.5%
2023$8,091+1.3%
2022$7,989+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5211, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1930