Skip to content

117 Route 35 NoMantoloking, NJ 08738

Built 2000

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Sep 1, 1998

Property Information

Block65
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class19
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,082
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,200
37%
Improvement Value:$418,900
63%
Total Assessment$665,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,180+5.2%
2024$16,328+3.5%
2023$15,776+1.3%
2022$15,577+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5620, Page 255

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5386, Page 705