Skip to content

22 Robbins StBrick, NJ 08724

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2016

Property Information

Block863
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,543
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
35%
Improvement Value:$246,700
65%
Total Assessment$377,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,845+5.4%
2024$9,343+3.6%
2023$9,015+1.3%
2022$8,898+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 14544, Page 1390

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 10663, Page 275

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5306, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1966