Skip to content

32 Robbins StBrick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Feb 16, 2021

Property Information

Block863
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 2304
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,304
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,600
39%
Improvement Value:$201,800
61%
Total Assessment$329,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,597+5.4%
2024$8,159+3.6%
2023$7,873+1.3%
2022$7,771+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,304DeedBook 18326, Page 1987Recorded2/22/2021

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 14722, Page 1877

Property Sale

Sale
$142,900
DeedBook 5620, Page 139

Property Sale

Sale
$120,650
DeedBook 5119, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1993