Skip to content

303 Deerfoot LnBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Oct 29, 2024

Property Information

Block882
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,746
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,800
39%
Improvement Value:$180,500
61%
Total Assessment$297,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,760+5.4%
2024$7,364+3.6%
2023$7,105+1.3%
2022$7,013+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft1,746DeedBook 19844, Page 1478Recorded11/12/2024

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5299, Page 976

Property Built

Built

Year Built: 1960