Skip to content

345 Seneca Ct.Brick, NJ 08724

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2023

Property Information

Block887
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,557
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
40%
Improvement Value:$182,500
60%
Total Assessment$305,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,961+5.4%
2024$7,555+3.6%
2023$7,290+1.3%
2022$7,195+1.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 5536, Page 471