Skip to content

347 Seneca Ct.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$243,320
Last Sale Date
May 1, 2019

Property Information

Block887
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,248
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,600
58%
Improvement Value:$88,800
42%
Total Assessment$212,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,544+5.4%
2024$5,261+3.6%
2023$5,076+1.3%
2022$5,011+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$243,320

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 17467, Page 1669Recorded5/10/2019

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 12871, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1955