Skip to content

644 Point AveBrick, NJ 08724

Built 2002
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2019

Property Information

Block934
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class16
Description2460
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,460
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,300
55%
Improvement Value:$257,600
45%
Total Assessment$571,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2004$5,983+274.5%
2003$1,598+2.8%
2002$1,554+2.1%
2001$1,523+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$448,000
DeedBook 11036, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 2002