Skip to content

648 Point AveBrick, NJ 08724

Built 2002

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jan 25, 2002

Property Information

Block934
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,634
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
48%
Improvement Value:$270,900
52%
Total Assessment$520,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,595+5.4%
2024$12,903+3.6%
2023$12,450+1.3%
2022$12,288+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 10740, Page 1639

Property Built

Built

Year Built: 2002