Skip to content

669 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 2019

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jul 1, 2013

Property Information

Block934
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class17
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,328
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$525,000
66%
Improvement Value:$264,800
34%
Total Assessment$789,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,614+5.4%
2024$19,563+4.0%
2023$18,805+1.3%
2022$18,561+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 15587, Page 1585Recorded7/18/2013