Skip to content

679 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2016

Property Information

Block934
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class17
Description1SF-P 2184
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,184
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$475,000
72%
Improvement Value:$188,600
28%
Total Assessment$663,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,320+5.4%
2024$16,437+3.6%
2023$15,860+1.3%
2022$15,654+1.7%
Property History
Sales1Foreclosures1

Property Sale

SaleMulti
$1,135,000
DeedBook 12738, Page 1926

Property Built

Built

Year Built: 1960