Skip to content

1953 Bay BlvdSeaside Heights, NJ 08751

Built 1963

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 28, 1996

Property Information

Block1012
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,848
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
52%
Improvement Value:$271,200
48%
Total Assessment$566,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,311+5.2%
2024$9,801+32.7%
2023$7,385+0.4%
2022$7,352+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5115, Page 770

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4529, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1963