Skip to content

9 Sixth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block1026
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,632
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$523,000
59%
Improvement Value:$364,300
41%
Total Assessment$887,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,158+7.1%
2024$15,086+8.6%
2023$13,885+0.4%
2022$13,824+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$727,500

From:

To:

Sq Ft2,632DeedBook 17248, Page 945Recorded9/24/2018

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4796, Page 303