Skip to content

142 Bayberry RoadLavallette, NJ 08735

Built 1943

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 20, 2017

Property Information

Block1088
Lot103
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage572
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,000
61%
Improvement Value:$197,600
39%
Total Assessment$508,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,262+5.2%
2024$8,804+24.2%
2023$7,089+0.4%
2022$7,058+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft572DeedBook 16797, Page 380Recorded7/12/2017

Property Built

Built

Year Built: 1943