Skip to content

138 Bayberry RoadLavallette, NJ 08735

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2019

Property Information

Block1088
Lot105
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,734
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,000
49%
Improvement Value:$325,200
51%
Total Assessment$636,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,585+5.2%
2024$11,013+10.2%
2023$9,990+0.4%
2022$9,946+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 12549, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1953