Skip to content

135 Silver Beach RoadLavallette, NJ 08735

Built 1967

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Apr 6, 2024

Property Information

Block1088
Lot83
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,898
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,000
46%
Improvement Value:$372,200
54%
Total Assessment$683,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,441+5.2%
2024$11,826+7.4%
2023$11,009+0.4%
2022$10,961+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft1,898DeedBook 19685, Page 727Recorded5/17/2024

Property Built

Built

Year Built: 1967