Skip to content

148 Bayberry RoadLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Apr 6, 1993

Property Information

Block1088
Lot98
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class21
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,692
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,000
41%
Improvement Value:$438,800
59%
Total Assessment$749,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,654+5.2%
2024$12,979+30.6%
2023$9,937+0.4%
2022$9,894+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5057, Page 569