Skip to content

11 North Surf RoadLavallette, NJ 08735

Built 1970

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Sep 12, 1997

Property Information

Block1091
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class49
Description2F2G
Dwellings2
ZoningR40A
Sq Footage3,432
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,005,000
47%
Improvement Value:$1,124,500
53%
Total Assessment$2,129,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,778+5.2%
2024$36,862+13.6%
2023$32,445+0.4%
2022$32,302+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 5504, Page 799

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 4493, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1970