Skip to content

46 South Surf RoadLavallette, NJ 08735

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2025

Property Information

Block1091
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,254
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$506,000
68%
Improvement Value:$236,400
32%
Total Assessment$742,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,519+5.2%
2024$12,851+10.1%
2023$11,671+0.4%
2022$11,620+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 10742, Page 1344

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5749, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1950