Skip to content

1917 Bay Blvd - Unit 8Seaside Heights, NJ 08751

Built 1986

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 2, 2008

Property Information

Block1097.01
Lot84
QualifierC0108
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class37
Description1.5F
Dwellings1
ZoningMF16
Sq Footage1,075
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
63%
Improvement Value:$139,600
37%
Total Assessment$379,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,913+5.2%
2024$6,571+40.3%
2023$4,684+0.4%
2022$4,664+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 14193, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1986