Skip to content

222 West Bay View DriveLavallette, NJ 08735

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2007

Property Information

Block1112
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1021

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB1
Sq Footage800
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
63%
Improvement Value:$281,700
37%
Total Assessment$761,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,871+5.2%
2024$13,185+39.2%
2023$9,474+0.4%
2022$9,432+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4237, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1955