Skip to content

1830 Lakewood RoadToms River, NJ 08755

Built 1962
Commercial

Last Sale Price
$1,054,600
Last Sale Date
Mar 8, 2019

Property Information

Block170
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage1,610
Acreage4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$576,000
72%
Improvement Value:$224,000
28%
Total Assessment$800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,576+5.3%
2024$13,848-5.1%
2023$14,588+0.4%
2022$14,524+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,054,600

From:

To:

Sq Ft1,610DeedBook 17413, Page 1214Recorded3/19/2019

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4139, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1962