Skip to content

201 Kettle Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1954

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block235
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,235
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
69%
Improvement Value:$130,700
31%
Total Assessment$420,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,311+5.3%
2024$5,046+0.8%
2023$5,004+0.4%
2022$4,981+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,235DeedBook 16294, Page 90Recorded1/19/2016

Property Built

Built

Year Built: 1954