Skip to content

207 Kettle Creek RoadToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2022

Property Information

Block235
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,184
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
78%
Improvement Value:$70,300
22%
Total Assessment$320,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,786+5.2%
2024$4,547+4.9%
2023$4,334+0.4%
2022$4,315+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955