Skip to content

208 Silver Bay RoadToms River, NJ 08753

Built 1985
Church/Charitable

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 29, 1999

Property Information

Block236
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class18
Description2F4G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,780
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
22%
Improvement Value:$428,900
78%
Total Assessment$552,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$5,889-0.3%
2001$5,907+3.0%
2000$5,734+39.7%
1999$4,104-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5755, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$16,700
DeedBook 4233, Page 852