Skip to content

1643 Whitewater CourtToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Price
$153,715
Last Sale Date
Dec 27, 1985

Property Information

Block298
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3701

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
Zoning400C
Sq Footage2,505
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
25%
Improvement Value:$435,500
75%
Total Assessment$581,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,595+5.3%
2024$10,066+8.0%
2023$9,320+0.4%
2022$9,279+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$153,715
DeedBook 4387, Page 106