Skip to content

2058 Mackenzie RoadToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Nov 3, 2020

Property Information

Block312
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,572
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,000
36%
Improvement Value:$371,600
64%
Total Assessment$580,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,579+5.3%
2024$10,050+7.8%
2023$9,323+0.4%
2022$9,281+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft2,572DeedBook 18146, Page 41Recorded11/9/2020

Property Sale

Sale
$439,900

From:

To:

Sq Ft2,572DeedBook 16659, Page 1890Recorded2/14/2017

Property Sale

Sale
$261,775
DeedBook 10593, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 2001