Skip to content

946 Raleigh DriveToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2003

Property Information

Block386
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,412
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
28%
Improvement Value:$239,100
72%
Total Assessment$332,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,048+5.2%
2024$5,749+1.6%
2023$5,659+0.4%
2022$5,634+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$63,750
DeedBook 4282, Page 973

Property Built

Built

Year Built: 1977