Skip to content

1617 Herbert RoadToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 21, 2021

Property Information

Block430
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4903

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,168
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
23%
Improvement Value:$345,200
77%
Total Assessment$447,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,144+5.2%
2024$7,741+11.3%
2023$6,954+0.4%
2022$6,923+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,168DeedBook 18356, Page 1315Recorded3/9/2021

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5207, Page 20

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4741, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1973