Skip to content

9 Mule Road

Toms River, NJ 08755

Built 2005
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 1997

Property Information

Block507.01
Lot42
QualifierC0501
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5801

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage3,785
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
26%
Improvement Value:$705,000
74%
Total Assessment$955,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,391+5.2%
2024$16,531-15.7%
2023$19,617+0.4%
2022$19,531+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005