Skip to content

17 Pine View DriveToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Oct 31, 2003

Property Information

Block530
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage785
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
59%
Improvement Value:$108,500
41%
Total Assessment$261,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,762+5.2%
2024$4,527+8.5%
2023$4,173+0.4%
2022$4,155+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 11764, Page 1919

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 11030, Page 1485

Property Built

Built

Year Built: 1950