Skip to content

9 Pine View DriveToms River, NJ 08755

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2019

Property Information

Block530
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,675
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
50%
Improvement Value:$159,400
50%
Total Assessment$318,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,798+5.2%
2024$5,512+6.3%
2023$5,183+0.4%
2022$5,160+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$76,859
Sq Ft1,675DeedBook 17684, Page 1283Recorded11/18/2019

Property Sale

Sale
$181,000

From:

To:

Sq Ft1,675DeedBook 16237, Page 561Recorded11/9/2015

Property Sale

Sale
$152,500

From:

To:

Sq Ft1,675DeedBook 15960, Page 910Recorded12/12/2014

Property Built

Built

Year Built: 1952