Skip to content

20 South GatewayToms River, NJ 08753

Built 1934

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block612
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,808
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
36%
Improvement Value:$199,600
64%
Total Assessment$313,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,711+5.2%
2024$5,428+8.8%
2023$4,987+0.4%
2022$4,966+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,808DeedBook 19044, Page 1855Recorded5/26/2022

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 10279, Page 516

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5060, Page 632

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 3740, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1934