Skip to content

905 Washington StreetToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2018

Property Information

Block702
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class15
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,408
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,000
76%
Improvement Value:$77,500
24%
Total Assessment$326,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,946+5.2%
2024$5,652+23.6%
2023$4,574+0.4%
2022$4,554+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950