Skip to content

907 Washington StreetToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$244,900
Last Sale Date
May 30, 2017

Property Information

Block702
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,488
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,000
74%
Improvement Value:$88,100
26%
Total Assessment$339,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,175+5.2%
2024$5,870+17.1%
2023$5,013+0.4%
2022$4,991+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$244,900

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 16782, Page 45Recorded6/27/2017

Property Sale

Sale
$131,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 16623, Page 720Recorded1/6/2017

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 10902, Page 404

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 10011, Page 921

Property Built

Built

Year Built: 1950