Skip to content

903 Washington StreetToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$222,600
Last Sale Date
Jul 22, 2004

Property Information

Block702
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,584
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,000
73%
Improvement Value:$90,100
27%
Total Assessment$338,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,157+5.2%
2024$5,853+18.2%
2023$4,950+0.4%
2022$4,928+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$222,600
DeedBook 12185, Page 1209

Property Built

Built

Year Built: 1950