Skip to content

116 Pine StreetToms River, NJ 08753

Built 1930

Last Sale Price
$35,990
Last Sale Date
Oct 21, 1976

Property Information

Block702
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,274
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,000
47%
Improvement Value:$279,000
53%
Total Assessment$526,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,578+5.2%
2024$9,105+28.0%
2023$7,114+0.4%
2022$7,083+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$35,990
DeedBook 3566, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1930