Skip to content

122 Pine StreetToms River, NJ 08753

Built 1950
Other Exempt

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 31, 1987

Property Information

Block702
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G WDAV1200
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,200
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,000
62%
Improvement Value:$150,900
38%
Total Assessment$396,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$4,091+5.4%
2016$3,883+3.2%
2015$3,764-6.8%
2014$4,038+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4579, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1950