Skip to content

745 Americana CourtToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Aug 27, 2015

Property Information

Block727
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,776
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
30%
Improvement Value:$292,900
70%
Total Assessment$416,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,592+5.2%
2024$7,217+4.8%
2023$6,889+0.4%
2022$6,859+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$253,000

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 16178, Page 1549Recorded9/2/2015

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5747, Page 491

Property Sale

Sale
$101,900
DeedBook 4375, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1985