Skip to content

1730 Adams AvenueToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$58,400
Last Sale Date
May 3, 1985

Property Information

Block782
Lot208
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,334
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
21%
Improvement Value:$319,800
79%
Total Assessment$404,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,371+5.2%
2024$7,007+0.3%
2023$6,984+0.4%
2022$6,953+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$58,400
DeedBook 4303, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1985