Skip to content

220 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1938

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 9, 2013

Property Information

Block810
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,136
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
59%
Improvement Value:$87,100
41%
Total Assessment$211,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,844+5.2%
2024$3,654+10.2%
2023$3,317+0.4%
2022$3,302+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 5181, Page 444

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 4389, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1938