Skip to content

228 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2005

Property Information

Block810
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,600
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
48%
Improvement Value:$144,700
52%
Total Assessment$275,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,771+5.5%
2024$4,522+1.6%
2023$4,452+0.5%
2022$4,431+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950