Skip to content

210 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 14, 2011

Property Information

Block810
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,943
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
46%
Improvement Value:$164,600
54%
Total Assessment$302,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,510+5.2%
2024$5,238-7.1%
2023$5,641+0.4%
2022$5,616+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 15078, Page 1160

Property Sale

SaleMulti
$304,000
DeedBook 12851, Page 1137

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 11583, Page 400

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 10493, Page 1791

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5189, Page 96

Property Sale

SaleMulti
$31,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971