Skip to content

232 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block810
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,120
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
55%
Improvement Value:$103,000
45%
Total Assessment$227,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,134+5.2%
2024$3,929+8.0%
2023$3,637+0.4%
2022$3,621+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$227,000
Sq Ft1,120DeedBook 18559, Page 1871Recorded7/2/2021

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 12382, Page 1959

Property Sale

Sale
$9,255
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950