Skip to content

212 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1951

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block810
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage860
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
59%
Improvement Value:$86,500
41%
Total Assessment$210,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,833+5.2%
2024$3,644+10.8%
2023$3,289+0.4%
2022$3,275+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000
Sq Ft860DeedBook 18449, Page 1601Recorded4/29/2021

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5540, Page 257

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 5490, Page 622

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4702, Page 862

Property Built

Built

Year Built: 1951