Skip to content

110 Fourth AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1960

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 7, 2020

Property Information

Block906
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class13
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,224
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$536,000
95%
Improvement Value:$26,700
5%
Total Assessment$562,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,247+5.2%
2024$9,740+3.8%
2023$9,386+0.4%
2022$9,345+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,224DeedBook 17887, Page 599Recorded5/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960