Skip to content

45 Fifth AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1961

Last Sale Date
Oct 13, 2021

Property Information

Block907
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,066
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$812,000
92%
Improvement Value:$70,200
8%
Total Assessment$882,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,825+5.2%
2024$14,092+19.4%
2023$11,799+0.4%
2022$11,747+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,066DeedBook 16692, Page 1845Recorded3/27/2017

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1961